GPS Axiom Swift B2 kupiony na Allegro za 40 zł


Widok płytki. Na niej typowe złącze IDC10, tuż nad nim stabilizator napięcia LM1117-3.3 i złącze zasilania +5V. Zmierzony pobór prądu przez moduł wynosi ok. 150mA @ 3,3V.
Po lewej od płytki kombinowany PonyProg + konwerter CMOS/TTL -> RS232 (służacy mi do programowania i komunikacji PC <-> AVR oraz PC <->TI  MSC1210 ). 
Na zdjęciu nie widać kolejnych konwerterów, a jest ich trochę :-)
Z braku złącza MMCX do podłączenia anteny użyłem bowiem wlutowanego w moduł kawałka kabla RG-174 zakończonego gniazdem LEMO 00, do niego podpięta jest przejściówka - 3m przedłużacz LEMO -> BNC (także zrobionego z kabla RG-174), gdyż antena użyta do testów pochodzi z Garmina GPS II+ (BNC).
Z braku portów RS-232 w komputerze moduł działa poprzez przejściówkę COM-> USB także mojego wykonania ( na TUSB3210 )

Zdjęcie płytki z modułem GPS


Przewody do złącza lutowane ręcznie, bez żadnych przyrządów optycznych (na czas lutowania nawet okulary zdjąłem z nosa - czasami bycie krótkowidzem popłaca ;-)  ),
Zdjęcie wykonane skanerem w celu sprawdzenia czy nie ma narobiłem zwarć

Zdjęcie złącza


A oto efekt podpięcia modułu do OziExplorera ze sztabową mapą moich okolic.

mapa

Przy użyciu programu SiRF Demo v3.81 udało się włączyć w module obsługę WAAS/EGNOS. I chyba trzeba będzie jednak dolutować bateryjkę podtrzymująca wewnętrzną pamięć SRAM w celu zapamiętania nowych ustawień modułu po wyłączeniu zasilania :-)
Pomimo widoczności z mojego okna mniej niż połowy horyzontu Axiom sprawuje się znakomicie, deklasując starego Garmina GPS II+ i pod względem dokładności i czasu zimnego startu. Różnica pomiędzy wysokością
podawaną przez GPS a tą z mapy wynika z różnic zastosowanych układów odniesienia.zrzut ekranu SiRF Demo


Valid HTML 4.0!